Şcoala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza", Bulevardul Victoriei, Nr. 108, Loc. Dorohoi, Jud. Botoşani, Tel./Fax: 0231.611.759, E-mail: scoala@scoalaaicuza.ro, Web: www.scoalaaicuza.ro

TRAVELLING WORDS 2014-1-EL01-KA201-001331_2

DSC01669Grup ţintă: cadrele didactice care activează în unitatea de invatamant; elevii scolii gimnaziale “Al. I. Cuza”, Dorohoi; parintii elevilor; Grup tinta efecte multiplicative: comunitatea locala; comunitatea didactica a judetului Botosani
De ce? Am ales acest proiect împreună cu elevii noștri deoarece suntem conștienți de faptul că limba și cultura sunt puternic legate de procesul de învățare și determină eficiența și calitatea muncii lor viitoare și a vieții, în general. Si, cum limba este capacitatea umană de comunicare și are propria pedagogie, politică și cultură, elevii noștri trebuie să înțeleagă modul în care aceasta se diversifica de-a lungul timpului și poate fi influențată de altele prin împrumuturi și structuri similare.

Citește mai departe...